Smolná sezóna Petra Turka

Do konce letošního seriálu Mistrovství Evropy v autokrosu zbývá už jen poslední závod, ale už teď se dá říct, že pro Petra Turka to byl velmi smolný rok. Jezdec, který byl v posledních letech nejlepším Čechem v mistrovství Evropy, si letos vybral obrovskou porci smůly a jeho postavení v tabulce průběžného pořadí je toho obrazem.

První závod v Lotyšsku se snad jediný vydařil a Turek zde obsadil 3. místo.

Závod v Německém Seelow byl kvůli počasí zrušen, a pak „to“ začalo. Na velmi neoblíbené trati v Matchenbergu se v kvalifikačních rozjížďkách odporoučely obě převodovky, a tak se radotínský autokrosař nekvalifikoval do finálových jízd.

Na domácí trati v Nové Pace už technika naštěstí držela, byla zde však obrovská konkurence a probojovat se do desetičlenného finále bylo velmi obtížné. I to se však povedlo a start ze třetí řady byl také podařený. Celé finále tak Turek držel šestou příčku a až v posledním kole se nestačil vyhnout chybujícímu Kubíčkovi a s poškozeným zavěšením kola byl nucen odstoupit.

Závod ve Francouzkém St. Georges se vyvíjel dobře a byla z toho první řada A finále, tam však nepodával motor BMW optimální výkon a výsledkem bylo až sedmé místo.

V Maďarsku si Turek vyjel druhou řadu v A finále a první start se mu povedl, po skrumáži ve druhé zatáčce jezdil dokonce třetí. Závod však byl zastaven po několika kotrmelcích, které po kontaktu s Albersem předvedl Kubíček. Opakovaný start vyšel v podstatě stejně, ale ve druhé zatáčce se po kontaktu s bariérou ohnula spojovací tyč řízení a bylo po nadějích na slušný výsledek.

Další domácí závod a velmi rychlá trať v Přerově. Ovšem už ve volném tréninku se výrazně a neopravitelně poškodil motor a v depu měli všichni napilno, aby výměnu agregátu stihli alespoň do druhého měřeného tréninku. V rozjížďkách se musel Turek probíjet ze zadních pozic, což v silné konkurenci není snadné, ale povedlo se a do A finálové jízdy nastupoval ze třetí řady. Finále se jelo na velmi mokré trati, a jak známo, v Přerově to klouže dvakrát. Start byl povedený, ovšem hned v první zatáčce přišel kontakt s Keřkou a velké zdržení. Ve velmi divokém finále nakonec Petr Turek získal šestou příčku.

Zatím posledním závodem byl závod v St. Igny ve Francii, kde se sešla neskutečná konkurence a rozjížďky se jezdily na šest jízd. Turkovi se ale nepovedly podle jeho představ, a musel tak nastoupit až do finále C. To se mu podařilo vyhrát a postoupit tak do finále B, kde startoval z poslední řady a dokázal se probojovat na šesté místo. Celkově byl klasifikován jako čtrnáctý.

Poslední závod se pojede v Italské Maggioře a je to poslední šance posunout se výše v celkové klasifikaci. Tak společně doufejme, že technika vydrží, nepřijdou další smolné momenty a rychlý jezdec, špičkový konstruktér a výborný kamarád Petr Turek bude opět slavit úspěch.